26 вересня — Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї


У 1942 році у США було розпочато «Мангеттенський проєкт» (Manhattan Project) зі створення ядерної зброї. Проте жахливі наслідки ядерного бомбардування двох японських міст у серпні 1945 року спонукали міжнародну спільноту розпочати активну діяльність зі стримування

виробництва та в подальшому повної ліквідації ядерної зброї.
Україна стала країною, яка на своєму прикладі продемонструвала можливість відмови від ядерної зброї. Водночас в умовах агресії з боку Росії Україні життєво необхідна підтримка країн, які взяли на себе зобов’язання із захисту, підписавши Будапештський меморандум. Про це йдеться у коментарі Міністерства закордонних справ України, повідомляє УНН.Повна ліквідація ядерних озброєнь – одна з найстаріших цілей Організації Об’єднаних Націй. Вона була предметом першої резолюції Генеральної Асамблеї у 1946 році.Також, починаючи зі 1959 року, поруч із загальним і повним роззброєнням її було включено до порядку денного Генеральної Асамблеї.Вона була основною темою обзорних конференцій, проведених в ООН з 1975 року державами – учасниками Договору про нерозповсюдження ядерних озброєнь.
Була визначена як одна з першочергових завдач першої спеціальної сесії Генеральної Асамблеї по роззброєнню у 1978 році, яка приділила особливу увагу проблемі ядерного роззброєння. Вона була також підтримана кожним із Генеральних секретарів Організації Об’єднаних Націй.Тим не менш, сьогодні в арсеналах країн світу нараховується близько 15 000 одиниць ядерного озброєння. Країни, що володіють такою зброєю не мають проблем з фінансуванням та розробляють довгострокові плани з модернізації своїх ядерних арсеналів. Більше половини населення світу живуть у країнах, які або мають таку зброю, або є членами ядерних альянсів.Жодна з одиниць ядерного озброєння не була фізично знищена згідно з якимсь двостороннім або багатостороннім договором, і ніяких переговорів щодо ядерного роззброєння не ведеться. Між тим, доктрина ядерного стримання зберігається як елемент політики безпеки всіх ядерних держав та їх ядерних союзників.
Ці факти підштовхнули Генеральну Асамблею заснувати 26 вересня Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерних озброєнь. Цей день дозволить світовій спільноті підтвердити свою прихильність справі глобального ядерного роззброєння в якості першочергової задачі.
Відзначаючи Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерних озброєнь, ми інформуємо громадськість та її лідерів про реальні переваги ліквідації такого озброєння, а також пов’язані із цим соціально-економічними витрати .Особливо важливо відзначити цей день в Організації Об’єднаних Націй, враховуючи універсальність членського складу Організації та багаторічний досвід у вирішенні питань ядерного роззброєння. Це знакове місце для вирішення однієї з основних проблем людства, для досягнення миру та безпеки в світі без ядерного озброєння.